28

Ordinační hodiny


Pondělí:8:00 - 12:00
  
Středa:15:30 - 19:00
včetně sona kyčlí
  
Pátek:8:00 - 12:00
 
 

Kontakt

MUDr. Jiří Vrba
Tyršova 392 - budova bývalé LSPP 798 52 Konice

Telefon:606 180 474
582 330 178
E-mail:info@ortopedie-vrba.cz

mapa

oficiální stránky města Konice

Operační zákroky

Vzhledem k tomu, že větší část svého úvazku pracuji v prostějovské nemocnici, operační léčba je prováděna na operačním sále zdejší ortopedie. Zde provádíme celé spektrum operačních výkonů v místní i celkové anestezii s pomocí moderních přístrojů a nástrojů.

Artroskopie

Artroskopie je operační metoda, při níž se z malého řezu zavede do kloubu optická sonda (artroskop), obraz ze sondy je přenášen kabelem na video monitor. Z dalšího malého řezu se do kloubu zavádí speciální artroskopické nástroje. Předností je miniinvazivní přístup a velká přesnost vyšetření a ošetření.

Nejčastější stavy diagnostikované a léčené artroskopicky:

  • Koleno – ruptury menisku, poškození kloubní chrupavky, poranění zkřížených vazů, zánět nitrokloubní výstelky, volná kloubní tělíska.
  • Rameno – odtržení části kloubního pouzdra na okraji kloubní jamky po luxaci ramene, poškození šlachy dvouhlavého svalu, poškození šlach tzv. rotátorové manžety, degenerativní poškození rotátorové manžety, impingement syndrom (bolestivé dráždění tkání při zmenšení prostoru mezi nadpažkem a hlavicí pažní kosti).
  • Hlezno – poškození chrupavky a volná kloubní tělíska, poúrazový zánět, výrůstky v přední části kloubu při artróze.
  • Loket – kloubní výrůstky při artróze, volná tělíska, poúrazové srůsty.

TEP kyčle

Totální endoprotéza kyčle se používá, pokud je kloub poškozen úrazem nebo degenerativním onemocněním-artrózou. Kloub je bolestivý, je výrazně omezena hybnost a nosnost kloubu.

Provádí se v celkové nebo lokální anestezii. Při lokální anestezii se do páteřního kanálu podává znecitlivující látka a dochází k anestezii dolní poloviny těla.

Při vlastní operaci se nejprve odstranění hlavice kyčelní kloubu, poté se upraví kloubní jamka a vloží se do ní kloubní vložka, která je fixována buďto pomocí speciálního cementu, nebo je ukotvena bez něj. Poté se do dutiny stehenní kosti zavede kovový dřík, který je opět fixován cementem, nebo bez něj.

Na tento dřík se v poslední fázi operace nasadí hlavice a zakloubí se do jamky. Bezprostředně po operaci je pacient přeložen na jednotku intenzivní péče, zde pobývá většinou 2-3 dny a poté je přeložen zpět na standartní oddělení. Po dalších asi 10 dnech je pacient přeložen na rehabilitační oddělení, kde pobývá asi 2 týdny a následně je propuštěn domů.

Totální náhrada kolena přináší pro velké množství lidí výraznou úlevu od bolesti a pohybového omezení.

Endoprotéza se skládá z femorální komponenty, která je fixován a do kosti stehenní a komponenty tibiální, která je fixována do kosti holenní. Důvodem k náhradě kolenního kloubu je nejčastěji gonarthrosa, což je degenerativní onemocnění kolenního kloubu a dále stavy po úrazech kolenního kloubu, které rovněž vedou k artrózním změnám.

Předoperační příprava a doba pobytu v nemocnici je přibližně stejná, jako u TEP kyčelního kloubu. Po implantaci TEP kyčelního i kolenního kloubu jsou pacienti zváni na pravidelné kontroly. Každá endoprotéza má určitou životnost, která je závislá jak na typu protézy, tak na reakci organismu a především na tělesné hmotnosti. Selhání endoprotézy může být zapříčiněno opotřebením kluzných ploch, uvolněním implantátu nebo infekcí. Reoperace TEP kyčelního i kolenního kloubu je náročný výkon jen pro pacienta tak pro operatéra.